سنگ های ورقه ای گزینه ای مناسب برای پوشش مسیرهای پیاده رو می باشند. سنگ ورقه ای طوسی و مشکی از رایج ترین سنگ های ورقه ای هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ ورقه ای طوسی یا خاکستری از جمله تخته سنگ هایی است که در معادن سنگ ثابتی استخراج می شود. این نوع سنگ ورقه ای به دلیل سطح مسطح و صافی که دارد، پوشش بسیار مناسبی در مسیرهای پیاده روی است.

از دیگر کاربردهای سنگ ورقه ای طوسی می توان به استفاده از آن در بستر رودخانه های خشک اشاره کرد. چرا که رنگ این نوع سنگ به آبی ملایم یا آبی می ماند و تصویری از آز ظاهر آب به بستر می بخشد.

تخته سنگ یا همان سنگ ورقه ای از رسوبات ریزدانه مانند گل یا خاکستر آتشفشانی که میلیون ها سال پیش در لایه هایی به نام بستر ریخته شده است، به دست می آید. با ضخیم شدن انبوه رسوبات، ساختار باز اصلی گل به صورت گلسنگ یا شیل فشرده شد.

این سنگ ها به راحتی بر روی صفحات بستر شکافته می شوند و از آنها به عنوان سنگ فرش یاد می شود. با این حال، برای تشکیل یک تخته سنگ، نیروهای زمین شناسی شدید بعدی مرتبط با ساختمان کوه مورد نیاز است، که طی آن مواد معدنی موجود در گل سنگ اصلی دگرگون می شوند.

زمین شناسی سنگ ورقه ای طوسی

  • مقاومت در برابر سایش و خراش
  • مقاومت در برابر رطوبت و حرارت
  • سنگ ورقه ای زرد انتخابی عالی برای مناطق با تردد بالا یا شرایط آب و هوایی متفاوت
  • آسان در نگهداری و تمیزکاری است، که این امر برای فضاهای تجاری و اداری بسیار مهم است.

سنگ ورقه ای یک سنگ دگرگونی با منشاء رسوبی و از انواع سنگ ساختمانی است. قدمت آن به دوره اردویسین (550 میلیون سال پیش) می رسد. عمدتا از کوارتز، سریسیت و مواد معدنی گروه کلریت تشکیل شده است. از زمان مصر باستان به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شده است. رنگ آن به ساختار معدنی و اندازه دانه های معدنی بستگی دارد که ترکیب آن را مشخص می کند.

سنگ ورقه ای طوسی عمدتاً برای موارد زیر استفاده می شود

سقف

بیشتر سنگ ورقه ای استخراج شده برای استفاده به عنوان مواد سقف تبدیل می شود. میزان جذب آب آن پایین (کمتر از 0.4 درصد) و همچنین دوام بسیار زیاد آن، این سنگ را به یکی از با ارزش ترین محصولات برای پوشش سقف تبدیل کرده است.

روکش نما
کفپوش: هم در داخل ساختمان و هم برای کفپوش در فضای باز.
مصالح تزئینی: دکوراسیون باغ، روکش دیوار.
کاربردهای دیگر: میز، بشقاب برای رستوران،…